IP: 18.208.132.74 Login - Register

Нещодавно до редакції газети "Житомирщина" звернулися з листом працівники Пулинського професійного ліцею, прохаючи допомогти захистити заклад.

«Наказом Міністерства освіти і науки України від 25 січня 2021 року № 74 (самого наказу на сайті МОН чомусь немає) припинено Пулинський ліцей, — ідеться в листі. — Колектив не ознайомлено ані з міністерським, ані з обласним наказом (якщо такий взагалі є), подано до державного реєстратора невідомі документи, а закладу присвоєно статус «в стані припинення»… Вважаємо, що Житомирська область стала пілотним проектом для плавного закриття навчальних закладів. Перший етап так званої «оптимізації» пройшов у Житомирі, де закрили декілька навчальних закладів професійно-технічної освіти, відправивши більшу частину спеціалістів-педагогів у центри зайнятості шукати собі роботу.

Нині, укрупнюючи більші училища, доводять заклади з меншим контингентом до закриття. Тому ми можемо в майбутньому не побачити кваліфікованого токаря, столяра, тракториста, сантехніка, слюсаря та інших спеціалістів…».

Ліцей у Пулинах (раніше це було училище в тодішньому райцентрі Червоноармійську) існує понад півстоліття — навчальний заклад було відкрито в селищі 1963 року. Сьогодні тут навчаються понад 230 учнів, які опановують робітничі спеціальності: тракториста-машиніста, слюсаря-ремонтника, водіїв різних категорій, бухгалтера… Чи збережуться всі ці спеціальності тепер, коли ліцей припиняє діяльність — невідомо.

— Торік, восени, ми набрали 60 абітурієнтів на спеціальності «Обліковець з бухгалтерських даних. Секретар керівника» та «Продавець продовольчих товарів», — розповів Микола Опанащук, виконувач обов’язків директора училища. — Були наявні ліцензія, регіональне замовлення і договори з роботодавцями. Але «згори» нам заборонили брати учнів на ці спеціальності на 2020-2021 навчальний рік. А тепер, згідно з наказом Міносвіти, наше училище припиняє діяльність, а на його базі створюється відокремлене спеціалізоване відділення Головинського вищого професійного училища. Водночас наш колектив уже давно визначився: у разі «оптимізації» ми просили приєднати наше училище до Новоград-Волинського вищого училища. Ми й на зборах не раз висловлювали це бажання, і надсилали листи до управління освіти. Мали таку ідею — зробити на базі училища в Новограді-Волинському центр профтехосвіти, де могли б навчатися діти з різних районів за великим спектром спеціальностей. Та й сполучення з Новоградом для Пулинів зручне — 50 кілометрів по трасі Київ — Чоп. Ну, а якщо не дозволять нам об’єднатися з Новоград-Волинським училищем, то пропонуємо зробити центр підготовки сільськогосподарських професій у Коростишеві, на базі тамтешнього профільного ліцею.

У своєму листі до газети колектив Пулинського професійного ліцею пропонує провести високоякісний та об’єктивний аналіз ситуації в області щодо закладів профтехосвіти — і на основі здійсненого аналізу пропонувати на розгляд громад проект плану дій на найближчі 3-4 роки.

— В іншому випадку подібна «оптимізація» буде означати подальше знищення системи профтехосвіти, — переконаний Микола Опанащук. — Процес уже пішов — ми це бачимо по закриттю в минулі роки деяких закладів у Житомирі. А своєрідним «надгробним пам’ятником» профтехосвіті області може вважатися Довбиське ПТУ № 31, закрите ще у 1998 році. Тепер там на даху гуртожитку ростуть дерева, а колишні навчальні корпуси «красуються» вибитими шибками… Не хочемо, щоби таке сталося і з нашим ліцеєм.

У лютому працівники Пулинського ліцею звернулися до Міністерства освіти та науки з проханням переглянути наказ від 25 січня і приєднати їх заклад до Коростишівського професійного аграрного ліцею. Незабаром вони отримали відповідь із директорату професійної освіти МОН за підписом в. о. директора Вікторії Карбишевої. Чиновниця пояснює у листі, чим керувалися в міністерстві, приєднуючи ліцей до Головинського училища. «Реорганізація була обумовлена близьким географічним розташуванням (до 40 км) та подібним напрямом освітньої діяльності, — йдеться у відповіді. — Головинське вище училище нерудних технологій та Пулинський професійний ліцей мають ліцензії на провадження освітньої діяльності з напрямку «Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи».

— У цій відповіді — одразу кілька неправдивих даних! — обурюється Микола Опанащук. — Щодо «близького розташування» — то насправді між Головиним та Пулинами близько 50 кілометрів і немає прямого автобусного сполучення. А щодо «подібних ліцензій», то наш ліцей ніколи не готував будівельників! Тож чиновниця просто пише неправду! Та що там дивуватися, якщо навіть у міністерському наказі про припинення діяльності нашого ліцею колеги-мовознавці нарахували понад 30 лінгвістичних помилок!

Що буде далі з Пулинським ліцеєм? Формально його вже не існує, а є підрозділ Головинського училища. Проте колектив навчального закладу має намір боротися за його існування. Люди обурені, що їх поставили перед фактом, а на висловлені ними письмові пропозиції влада просто махнула рукою.

— Є стійке відчуття, що після нинішньої «оптимізації» наш ліквідований заклад ще протримається рік-півтора, поки не випустяться теперішні учні, — каже директор. — Потім його просто закриють, а працівників відправлять на біржу праці. Але наш колектив — а це загалом 49 чоловік — налаштований дуже рішуче. Якщо нашу думку не почують — люди готові виходити й перекривати автомобільну трасу…

Розпач працівників закладу можна зрозуміти, адже в наших реаліях слово «оптимізація» майже стовідсотково означає (рано чи пізно) закриття. Водночас сухі цифри статистики не додають оптимізму щодо перспектив професійно-технічної освіти загалом. Якщо у 1995 році в Житомирській області функціонували 33 відповідні навчальні заклади (в яких загалом навчалися 15 тисяч учнів), то, приміром, у 2005 році — 29 закладів (12 тисяч учнів). А в 2019 році — 24 заклади (7,3 тисячі учнів). Відтак реформування галузі таки необхідно. Адже робітничі професії нікуди не поділися, вони є запитаними і затребуваними. А значить — існує необхідність у відповідній професійній підготовці. Тільки робити це, безумовно, слід з розумом та з урахуванням позицій колективів «оптимізованих» закладів, аби подібні «оптимізації» не лякали педагогів та учнів занесеним «дамокловим мечем» майбутнього закриття…

Олександр ЛАРІН
"Житомирщина"

Народні прикмети

26 вересня вшановується пам'ять святого Корнилія сотника. До цього часу закінчується формування осінніх зграй граків. Наші пращури помітили: коли граки відлітають, уже можна чекати снігу. А якщо у цей день піде дощ, то погода найближчим часом буде похмурою.

ПОГОДА

UKR.NET - найсвіжіші новини

ОГОЛОШЕННЯ