«Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України» здійснює постійний моніторинг якості питної води. В питній воді проводяться санітарно-хімічні дослідження, в тому числі на важкі метали (цинк, свинець, мідь, марганець, кобальт, нікель, ртуть, кадмій); бактеріологічні, радіологічні та паразитологічні дослідження.
За 9 місяців 2020 року з джерел централізованого водопостачання та водопровідних мереж, що забезпечують питною водою населення Житомирської області, досліджено 507 проб води за санітарно-хімічними показниками на відповідність вимогам ДСанПіН2.2.4-171-10 “Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною”, з них у 217 пробах (42,8%) виявлені перевищення нормативів. Найбільший відсоток проб з відхиленнями від нормативних показників зареєстровано у Пулинському (100%), Олевському (100%), Ємільчинському (100%), Народицькому (71%), Овруцькому (71%), Романівському (84%) районах.
У досліджених пробах води із року в рік виявляються перевищення нормативних показників по вмісту заліза, марганцю, загальної жорсткості, кольоровості каламутності, що є основними ознаками забруднення. Лабораторний центр вказує на те, що причинами таких відхилень є – застарілі технології очищення питної води та зношеність технологічного обладнання і водогінних мереж.
Надлишок заліза викликає захворювання крові, печінки та підшкірної клітковини. Марганець чинить вплив на ферментаційну активність та ліпідний обмін. За надлишку марганцю у воді фіксуються порушення функціонального стану центральної нервової системи, анемія, захворювання щитовидної залози, карієс, камені у нирках та сечоводах, остеоартроз.